Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Adeta cennet: Türkiye’nin en güzel 15 koyu

0 3

Yaz tatilinde Türkiye’nin cennet köşelerini gezecek olanlar, “en güzel koylar” listesine mutlaka göz atıyor.

Güneşin maviyle buluştuğu cam gibi denizi ve tertemiz kumsallarıyla Ege’den Akdeniz’e uzanan koylar, milyonların seyahat rotasında yer alıyor.

Fethiye, Bodrum, Marmaris, Datça başta olmak üzere en temiz koyları gezmek isteyenler için bu yazın görülmesi gerekenlerini sıraladık.

İşte gitmeyenlerin pişman olacağı 15 koy…

1- Turunç Koyu

Turunç, tatilini Marmaris’te yapmak isteyen, aynı zamanda da kalabalık ve gürültüden uzak, doğa ile iç içe olmak isteyen tatilcilerin gözde duraklarından biri. Yemyeşil çam ormanlarına sırtını dayamış olan Turunç, masmavi bir denizin kıyısında yer alıyor.

2- Bardakçı Koyu

Bodrumun en güzel koylarından biri. Deniz genelde soğuk ama tertemiz, sabahları balıklarla yüzebilirsiniz.

3- Kargı Koyu

Kargı Koyu, Datça’nın cennet koyları arasında yer alıyor. Kargı Koyu’nun en önemli özelliği ise, kuzey rüzgarlarına kapalı olmasıdır. Bu özelliği sayesinde de rüzgarlı havalarda ise, deniz daha durgun ve ılık oluyor.

4- Kıdrak Koyu

Ölüdeniz ve Kelebekler Vadisi arasında kalan göz kamaştırıcı bir kumsal, büyüleyici turkuaz renkte deniz ve tertemiz suyu ile tatilde deniz olmadan olmaz diyenlerin vazgeçemeyeceği bir plaj.

5- Adrasan Koyu

Yaz tatillerinin vazgeçilmez duraklarından biri olan Antalya’nın cennet köşelerinden biri olan Adrasan Koyu, berrak mavi denizin dingin suları ve orman manzarasıyla  ruhen hem de fiziksel olarak dinlenmenizi sağlayacak.

6- Torba Koyu

Torba Koyu, aynı zamanda yemyeşil doğası, çam ağaçları kokusu ve masmavi temiz denizi ile sakin bir tatil tercih eden ziyaretçilerin uğrak noktalarından birisi konumunda.

7- Bencik Koyu

Bencik Koyu, Marmaris ile Datça’yı birbirinden ayıran, Datça Yarımadası’nın en ince noktasında Hisarönü sınırları içerisinde bulunuyor.

8- Faralya Koyu

 

Kabak Koyu, civardaki Kelebekler Vadisi ve Faralya gibi kendine has muhteşem güzellikler sayesinde tatilcilerin en gözde rotalarından biri olmayı başarıyor.

 

9- Phalesis Koyu

Phaselis yolu Antalya‘dan geçen herkesin mutlaka görmesi gereken eşsiz bir keşif rotası. Antik kenti, mağaraları, koylarıyla Akdeniz’in saklı cennetlerinden.

10- Kelopatra Koyu

Kleopatra Koyu yani bir diğer adıyla Sığacık Plajı muhteşem güzelliği ve eşsiz manzarasıyla Çeşme’nin az bilinen bir köşesi.

11- Sarsala Koyu

Muğla’nın çok fazla bilinmeyen koylarından biri olan ve huzur yuvası sıfatını taşıyan Sarsala Koyu, cam gibi suyuyla kendine hayran bırakıyor.

12- Akvaryum Koyu

Adından anlaşıldığı üzere akvaryum gibi temiz ve deniz canlılarına sıkça rastlayabileceğiniz bir yer olan Akvaryum Koyu, her yıl ziyaretçi akınına uğruyor.

12- Kalamaki Koyları

Aydın’ın en güzel turistik yerlerinden olan Kuşadası Milli Parkı Dilek Yarımadası aynı zamanda Kalamaki da bilinmektedir. Bu koylar; İçmeler koyu, Aydınlıkkoyu, Kavaklıburun koyu, Karasu koyu şeklinde sıralanır.

14- Kabak Koyu

Kabak Koyu halen, şehir yaşamının karmaşasından, görüntü ve ses kirliliğinden uzaklaşmak, doğaya yakın olmak isteyenler için mükemmel bir inziva ortamı sunuyor.

15- Bademli Koyu

Keşfedilmemiş büyüklü küçüklü çok sayıda koya sahip İzmir’in Dikili ilçesi, izole tatil isteyenlere alternatif seçenek sunuyor.

Bademli Koyu da mavi ve yeşilin buluştuğu eşsiz güzelliklerinden biri olarak dikkati çekiyor. Koya gidenler, Garip ve Kalem adalarını da görebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.