Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Amasyada Gezilecek Yerler

0 155

Amasyada gezilecek yerler ile dilden dile anlatılan Ferhat ile Şirin aşkına, şehzadelerin eğitim aldığı ve dolandığı sokaklara, savunma amaçlı kurulan kalelere, hastaların tedavi edildiği Bimarhane’ye ve hayatınızda unutamayacağınız birçok tarihi güzelliğe şahit olacaksınız.

Tarihi eskilere dayanan Amasya, bütün bu paha biçilemez güzelliklere ev sahipliği yaparak Amasya’da yaşayanlar ve Amasya’ya gezmeye gelenler için harika bir açık hava müzesi niteliğindedir.

10 Adımda Amasyada Gezilecek Yerler

10 Adımda Amasyada Gezilecek Yerler

Attığınız her adımda Yeşilırmak eşliğinde keşifler yapabileceğiniz, keyifli anlar yaşayarak güzel anılar biriktirebileceğiniz kaliteli vakitler öncesinde bilgi sahibi olabileceğiniz Amasyada gezilecek yerler sizler için hazırlandı!

1- Borabay Gölü Tabiat Parkı

Panoramik manzarasıyla doğaseverleri kendine çeken göl, şehrin muhteşem doğal güzelliklerinden biridir. Taşova ilçe sınırları içinde ve merkeze 60 kilometre uzaklıkta olup Aynalı Göl adıyla da bilinmektedir ve aynı zamanda kişilere kamp yapma imkanı da sunmaktadır.

2- Yalıboyu Evleri

Yeşilırmak ile adeta bütünleşen Yalıboyu Evleri, dik bir dağın yamacında sıralı bir şekilde estetik görünümüyle dikkatleri üzerine çekmektedir.

3- Amasya Kalesi

Harşena Dağı üzerinde bulunan, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya Kalesi, şehrin merkezinde bulunmaktadır.. Birçok saldırıya uğrayan, el değiştiren ve yeniden inşa edilen kalede Osmanlıdan kalan hamam ve mezarlar bulunmaktadır.

 4- II. Bayezid Camisi ve Külliyesi

1481-1486 yılları arasında Sultan II. Bayezid şanına yaptırılan, II. Bayezid Cami aynı zamanda önemli yapı topluluğunu medrese, şadırvan ve imaret gibi bünyesinde bulunduran külliyedir.  Konumuyla Yeşilırmak’a yakın olan külliye şehrin önemli eserlerinden biridir ve Amasyada gezilecek yerler listesinde yerini almaktadır.

5- Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi

Zamanında hastaların tedavi edildiği Amasya Bimarhane’si, İlhanlılar tarafından inşa edilmiş ve Anadolu Selçuklu ve Osmanlı tarafından da aktif kullanılmıştır. Mimarı açıdan estetik önem taşımaktadır.

6- Amasya Arkeoloji Müzesi

Birçok medeniyetlerden Hitit, Urartu, İskit Helenistik, Bizans gibi eserler görebileceğiniz müze içerisinde, İslami Devir mumyaları da mevcuttur.

7- Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Pontus Devletine başkentlik yapan şehirde, kayaların oyularak yapıldığı döneminin krallarının mezarları bulunmaktadır. Görülmeye değer eser, konum olarak Yalıboyu Evlerinin arkasındadır.

8- Ferhat ile Şirin Âşıklar Müzesi

Büyük aşklara ve âşıklara ev sahipliği yapan, dilden dile dolaşan, Ferhat Su Kanalı; Ferhat’ın aşkı Şirin için dağları delerek su getirdiği yeri ve aşk uğruna neler yapılabileceğini göreceğiniz yerdir.

9- Minyatür Amasya

Amasyada gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bir yerdir. Yüzyıl öncesi Amasya sokaklarında kendinizi gezerken bulabileceğiniz Minyatür Amasya II. Bayezid Külliyesi içindedir.

10- Burmalı Minare Camisi

Burma minaresiyle dikkat çeken yapı Amasya’nın meşhur simgelerinden biridir. İki kardeş tarafından yaptırıldığı cami kitabesinde yazmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.