Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Ankarada Gezilecek Yerler

0 155

Ülkemizin nüfus bakımından en büyük ikinci şehri olan Ankara hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Her mevsim ziyaret edilebilen bu şehir, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Dilerseniz, sizler için hazırladığımız Ankarada gezilecek yerler listesini gelin detaylı ve ayrıntılı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Ankarada Gezip Görebileceğiniz Muhteşem Yerler

Ankarada Gezip Görebileceğiniz Muhteşem Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan Ankara, ulaşım imkanları nedeniyle de oldukça tercih edilen şehirlerimizden biri olarak kabul edilmektedir. Dileyen kişiler, başkent Ankara’ ya karayolu ile ulaşabilirken dileyen kişiler ise ulaşım için havayolunu tercih edebilmektedir. Peki, Başkent Ankarada gezilecek yerler nereleridir? İşte, bu sorunun ayrıntılı yanıtları;

1.     Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün ebedi istirahatini gerçekleştirdiği Anıtkabir, Ankarada ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Emin Orat ve Orhan Arda tarafından tasarlanan Anıtkabir, 10 Kasım 1953 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Anıtkabir içerisinde 10 farklı temsili kule bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra söz konusu alan içerisinde her iki tarafında toplam 24 adet aslan heykelinin bulunduğu özel Aslanlı Yolda da vardır. Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunan Anıtkabir, ülkemizin en önemli simgesi olarak kabul edilmektedir.

2.     Kızılay Meydanı

Ankarada gezilecek yerler listesinde hiç kuşkusuz Kızılay Meydanı da yer alıyor. Bulunduğu lokasyon nedeniyle son derece kolay bir şekilde ulaşılabilen bu meydan, şehrin en önemli meydanlarından biri olarak gösteriliyor.

Günün her saati son derece kalabalık olan Kızılay Meydanının da aynı zamanda büyük alışveriş merkezleri de bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra meydan içerisinde Ankara’nın simgelerinden olan Güvenpark’ı ve Kocatepe Camisini de görmek mümkün.

3.     Atakule Alışveriş Merkezi

Atakule Alışveriş Merkezi, Ankara’nın en büyük yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olarak görülen bu kule, 125 metre uzunluğu ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Her yıl milyonlarca turisttin uğradığı bu kule üzerinde seyir terası da mevcuttur. Dileyen kişiler, kulenin en üst bölgesine çıkarak şehri tepeden kuşbakışı bir şekilde kolaylıkla görebiliyor.

4.     Şahinler Tabiat Parkı

Şahinler Tabiat Parkı, Ankara’nın Kızılcıhamam ilçesinde bulunmaktadır. Özellikle yerli turistlerin oldukça fazla şekilde ziyaret ettiği bu yer de kısa doğa yürüyüşleri ve piknik yapılabilmektedir.

5.     Kuğulu Park

Ankarada gezilecek yerler listesinde yer alan Kuğulu Park, şehrin simge yerlerinden biri olarak görülmektedir. Birçok filme ve diziye konu olan bu yer, Ankara da bulunan kişilerin buluşma noktalarından biridir. Kabalığının hiç eksilmediği Kuğulu Park da çocuk parkı, dinlenme alanları, piknik alanları, kuğu ve ördeklerin bulunduğu özel bir yaşam alanı da mevcuttur.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.