Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Artvin Cennetinde Yaşanacaklar

0 166

 Artvin’in tarihi geçmişi 5000 senelik bir zamanı kapsar. Doğu Karadeniz bölgesinde ve doğal güzellikleri bambaşka olan bir ildir. Artvin sarp dağları ile ancak doğa ile kucaklaşılan bir cennet gibidir. Artvin’i tanımak için gidilen ziyaretlerde eğer zaman yaz mevsimi ise 3 önemli plajı vardır. Arhavi Plajı, Kemal Paşa ve Kopmuş Plajı. Yerli ve yabancı turistler için bir numaralı tercihlerdir. İstikamet il merkezine çevrildiğinde ise ilk durak Hatila Vadisi Milli Parkı olmalıdır.

Artvin ve Doğal Güzellikleri

Artvin ve Doğal Güzellikleri

Artvin yemyeşil yaylaları ile ünlüdür. Beşağıl Yaylası, Berta Yaylası, Baş Hatila Yaylası gelen ziyaretçilerin uğrak yerleridir. Artvin demek doğal güzellikler demek derken doğa turizmini de hiçe saymamak gerekir. Artvin Tiryal Dağı bu konuda ilk adrestir. Bu dağda ”dağ gülü” yetişmektedir. Sadece bu gülün fotoğrafını çekmek için ilgi vardır.

Artvin merkeze doğru ilerledikçe, tarihi yerlerde insanı geçmişe sürüklemeye, o dönemde yaşamaya kadar götürmektedir. Camileri, kiliseleri mutlaka gezilip görülmelidir. Salih Bey Camii, Balcıoğlu Camii, Porta Kilisesi bunlardan bazılarıdır. Ve elbette ki Artvin’in simgesi olan Artvin Kalesi ; şehre gelip de görülmesi gereken hem tarihi hem kültürü hem de güzelliği ile görülmesi gereken yerlerden biridir. Artvin Hamamı, Salih Bey çeşmesi, Artvin görülmesi gereken yerler listesinde mutlaka olmalıdır.

Artvin’de Yemek Kültürü 

Artvin demek yemek kültürü son derece gelişmiş bir şehir demektir. Tadılması gereken o kadar çok lezzeti vardır ki; bunların başında Püşürük çorbası ve Tutmaç Çorbası gelir. Yöresel yemekleri ise kaymak kuymağı, peynir kuymağı, çinçar çorbası gelir. Karalahana kavurması, mıhlama, laz böreği, turşu kavurması, kete; Artvin mutfağının tadına doyulmaz lezzetleridir.

Artvin tarih geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmanın farklılığını tarihi kalıntıları ile belli ederek; kültür turizmindeki katkısı da yadsınamaz bir gerçektir. Doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları birleşince turizm  değerleri kat be kat artmaktadır.

Artvin’de coğrafi yapı engebeli olduğundan tarım açısından kısıtlamalar yaşatsa da ; Artvin ülke bazında yine de üretimleri ile öncü bir şehirdir. Çay ve fındık denildiğinde birinci sıradadır. Bunun dışında mısır, ceviz, hurma, zeytin, kivi sayılabilen diğer tarım ürünleridir.

Artvin sessiz ve sakin bir şehirdir. Sosyal hareketliliği yoktur. Merkezde bile sınırlı cafeleri ya da yemek alanları vardır. Artvin’de avm’ler sinema salonları aranmamalıdır. Artvin’de gezmek demek Karadeniz sahil şeridinde gezmek demektir.

Bu da en çok Hopa ve Arhavi ilçelerine ziyaretle olur. İnsanı buraya çeken özelliği muhteşem doğasıdır. Alınan oksijen baş döndürücü niteliktedir. Ve Büyükşehir’in kaosundan, karmaşasından kaçan burada sakinliği ve doğayla iç içe olmayı seçer. Artvin anlatılmaz, yaşanır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.