Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Atatürk Arboretumu

0 185

Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi profesörü Hayrettin Kayacık tarafından yapılması önerilen ve 38 hektar olarak planlanan alandır. Hayat geçirildiğinde ise 296 hektarlık alanı kaplamıştır. İçerisinde birçok ağaç çeşidi yer alırken, kendine has doğal yürüyüş yolları ve patikalara sahiptir. Bu arboretum’un açılma sebebi ise İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencilerine, öğretim üyelerine, bilim insanlarına, orman mühendislerine doğal, araştırma ve inceleme ortamı sağlamaktır. Diğer yandan bu alan, kendisini görmek isteyen tüm ziyaretçileri kabul eder.

Atatürk Arboretumu İçerisinde Ne Var?

Atatürk Arboretumu İçinde Neler Var?

Atatürk Arboretumu içindeki bölümler:

  • 296 hektarlık canlı ağaç müzesi,
  • Botanik bahçe,
  • 1818 senesinde yapılan Kirazlıbent,
  • Türkiye’nin ilk fidanlık alanı,
  • 3 adet yapay göl,

Bu bölümlerin yer aldığı Atatürk Arboretumunda, bisiklet binmek ve piknik yapmak yasaktır. Tüm doğal güzellikleri ve ağaç çeşitlerini yakından incelemek için alanda yürüyüş yapmaya ve vakit geçirmek için uygun rotalarda oturmaya izin verilir.

Bu arboretuma Atatürk’ün adının verilmesinin sebebi, açılış gününün Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum tarihine denk gelmesidir. Atatürk’ün doğum gününün 100. Yıldönümünde açılan bu doğal alan, onun adı ile anılmıştır.

Atatürk Arboretumu Ne Zaman Açık?

Atatürk Arboretumu, Pazartesi hariç hafta içi ve hafta sonu günlerinin tümünde halkın ziyaretine açıktır. Her gün saat 09:00 ila 17:00 arasında ziyaretçilerini ağırlar. Pazartesi günleri kapalıdır. Alana giriş için hafta içi 7,5 TL, haftasonu 20 TL ücret tarifesi uygulanır. Alanda müzekart geçerli değildir. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencileri ise öğrenci kartları ile ücretsiz giriş sağlarlar.

Atatürk Arboretumunda Ne Zaman Gidilmeli?

Atatürk Arboretumu her mevsim büyüleyici manzarası ve doğal bitki örtüsü ile dikkatleri üzerine çeker. Ziyaret için en çok tercih edilen mevsim ise Sonbahar olarak bilinir. Sonbaharda kızıl ve sarı tonlarına bürünen ağaçların yarattığı manzara görülmeye değerdir. Aynı zamanda havanın ılık seyrettiği bu dönemde daha konforlu bir şekilde uzun yürüyüş yapma imkanı bulunur.

Atatürk Arboretumuna Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan arboretuma özel araç ile ulaşım sağlamak için Maslak-Sarıyer istikameti üzerinden Orman Bölge Müdürlüğüne ulaşmak gerekir. Bu alanda Hacı Osman’ı geçtikten sonra, Kilyos yolu üzerinden Bahçeköy’e giriş yaparak Atatürk Arboretumu lokasyonuna ulaşmak mümkündür.

Özel araç kullanmayı tercih etmeyenler, 42 T Taksim-Bahçeköy belediye otobüsünü kullanarak alan varış sağlayabilirler. Taksimden kalkan ve Beşiktaş, Ortaköy, Bebek, İstinye, Tarabya, Çayırbaşı rotalarını izleyen araç en son Bahçeköy lokasyonuna ulaşır. Diğer yandan alana en hızlı şekilde ulaşmak isteyenler M2 Yenikapı- Hacı Osman metro hattını kullanarak, Hacı Osman durağında inip, minibüs ile Bahçeköy’e varış sağlarlar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.