Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Balatta Gezilecek En Güzel 5 Yer

0 155

Balatta gezilecek en güzel 5 yer! İstanbul’da tarihi dokunun korunduğu fotojenik semt kesinlikle Balat’tır diyebiliriz. Haliç kıyısına konumlanan Balat semti İstanbul’un simgesi haline gelmiştir. İstanbul’u gezmeye gelen mutlaka Balat’ ı da gezmek için mutlaka uğrar. Balat ismini “Palation” kelimesinden almıştır. Palation Rumca ’da,  saray kapısı anlamına geliyor.  Fotoğraf atölyesini andıran bu şirin mi şirin yerde gezerken oldukça keyif alacaksınız.

Eski dar sokaklarıyla, rengârenk cumbalı evleriyle Balat gezginler için oldukça popüler bir yer haline gelmiştir. Ayrıca farklı kültürlerin bir arada yaşadığı yer olarak da Balat çok dikkat çekiyor. Camileriyle, sinagoglarıyla ve kiliseleriyle farklı dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan Balat kozmopolit bir semt olarak dikkat çekiyor.

Fener Rum Erkek Lisesi

Fener Rum Erkek Lisesi

Balat’ın en görkemli yapılarından biri de tabi ki,  Fener Rum Erkek Lisesi olduğunu söyleyebiliriz. İhtişamlı görünüşü nedeniyle genellikle Fener Rum Ortodoks Patrikhanesiyle karıştırılıyor. Aslında dikkat edildiği takdirde Fener Rum Erkek Lisesinin ortasında ki kalın kubbeden kolayca ayırt edilebilir. Lisenin yapılışındaki Fransa’dan getirilen kırmızı renkte ki tuğlalar dikkat çekiyor. Hatta bu yüzden de “kırmızı mektep” diye anılıyor.

Balat Sokakları

Balat Sokakları sayesinde insanlar, o sıkıldıkları ruhsuz beton yığınlarından kurtularak huzur bulabilecekler. Doğallığıyla, renkliliğiyle adeta insanın içini kıpır kıpır eden Balat sokakları… Eğer esas İstanbul’u görmek istiyorsanız çok doğru adrestesiniz diyebiliriz. Balat’ın her bir sokağında farklı farklı anılarınız olabilir.

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Hem eski bir yapı olması nedeniyle hem de din kültürü bakımından Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler arasında Balat’ta ilk sırada geliyor. Ortodokslara hoşgörünün adeta simgesi haline gelen Patrikhane her sene binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor.

Ferruh Kethuda Camii

Avlusu mahkeme salonu olarak kullanılan Ferruh Kethuda Camii,  “Mahkemealtı” diye isimlendirilen cadde üzerinde yer alıyor. Camii tarihi bakımdan çok önemli bir yere sahip… O dönemde ki Sadrazam Semiz Ali Paşa kethüdası Ferruh Kethüda adına Mimar Sinan yapmıştır. Caminin arka kısmında güneş saati, bahçesinde de havuz yer alıyor.

Merdivenli Yokuş

Tabi ki Balat’a hazır gelmişken o meşhur merdivenli yokuşlarını görmeden kesinlikle gitmeyiniz. Bazı yerler adeta semtin bir parçası haline gelir. O yerle, semt inanılmaz bir bütünlük oluşturur. İşte Merdivenli yokuş ve Balat’da aynı şekilde birbirleriyle uyumlu bir ikili olmuşlardır. Balat deyince insanın aklına hemen ilk merdivenli yokuş gelir.

Özellikle fotoğraf severler kesinlikle burada fotoğraf çekmeden asla Balat’tan ayrılmazlar. Merdiven yokuşunda yer alan evlerde 1988 senesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası sıralamasında yer alarak orijinalinin aynısı inşa edilmiştir. Evlerin güzelliğiyle birlikte merdivenlerden inip çıkarken adeta kendinizi özgür ve enerjik hissedeceksiniz.

Mekânlarıyla ve Antikacılarıyla Ünlü Balat

Balat’a bir defa gitmeyle kesinlikle gezmeye kesinlikle doyamazsınız. Gerek tarihi yerleriyle gerekse günümüze göre tasarlanan mekânlarıyla semt kendine herkesi hayran bırakıyor. Harika bir Pazar kahvaltısı ailenizle yapmak istiyorsanız kesinlikle Balat mekânlarını tercih etmenizi öneriyoruz. Ayrıca Balat sokaklarının vazgeçilmezleri antikacıları da gezerken oldukça keyif alacaksınız. Maneviyatı oldukça yüksek olan eşyaların arasında adeta o zamanlarda yaşamışsınız hissine kapılacaksınız. 100 yıllık gramofonlar, saatler oldukça ilginizi çekecek ve oradan asla ayrılmak istemeyeceksiniz.

Balat’ta Ne İçip, Yemeliyiz?

Tabi ki o kadar Balat’ı gezip tozduktan sonra oturup bir yerlerde açlığınızı gidermeniz gerekiyor. Size önereceklerimiz sayesinde hem açlığınızı gidereceksiniz hem de inanılmaz lezzetleri keşfedeceksiniz. Aslında Balat’a özgü şu yiyecek vardır ya da şu içecek vardır demek çok da doğru değil. Çünkü Balat’a geldiğinizde de göreceksiniz ki çeşitli lezzetlerin olduğu bir yerdir. Özellikle günümüze uyarlanan mekânlarının her birinde kendine has lezzetler bulunuyor.

Fakat gerçekten doymak istiyorsanız size birkaç öneri de bulunabiliriz. Gezdiniz, yoruldunuz ve bir de acıktıysanız burada ki görkemleri mekânların birine girerek; lahmacun, pide ve pizza tercihinde bulunabilirsiniz. Ya da bir yerde dinlenmek istiyorsanız Balat’ı gezdikten keyifle dibek kahvenizi yudumlayabileceğiniz harika yerler keşfedebilirsiniz.

Balat’a Nasıl Gidilir?

Fener ve Ayvansaray semtleri arasında yer alan Balat aynı zamanda Haliç’in de kıyısında yer alıyor. Eğer toplu taşımayla Balat’a gidecekseniz, Eminönü’ne gelerek oradan kalkacak otobüslerle sahilde ki yoldan kolayca bu muhteşem şehre ulaşabilirsiniz. Ayrıca iki yakadan geleceklerde Ayvansaray metrobüs durağında inip sahilde kenarında keyifli şekilde 10-15 dakika yürüyerek Balat’a ulaşabilirler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.