Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Belemedik Vadisi

0 216

Adana’da el değmemiş bir cennet köşesi olan Belemedik Vadisi’ne gidiyoruz.  Doğaseverler, fotoğrafçılar, hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler, şehirden bunalanlar, kamp tutkunları ve birçokları… Gelin hepinizi Belemedik Vadisinde her mevsimi ayrı güzel bir yolculuğa çıkartalım.

Hepimiz hafta içi yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Telefonlar, mailler, ardı ardına yapılan toplantılar… Evlerimize çekildiğimizde ise ayrı koşuşturmalar bizleri bekliyor. Ev işleri, çocuklar, evin ihtiyaçlarını karşılama arasında kendimize vakit ayıramıyoruz. Trafikte geçen uzun saatler, büyük şehirlerin stresi derken içimize dönmeyi unutuyor; iç huzurumuzu kaybediyoruz.

Hafta sonları alışveriş merkezlerine kapanmaktan sıkıldıysanız, doğaya dönüş ve haftanın yorgunluğunu atmak için güzel bir adrestir Belemedik Vadisi. Doğaya olan saygımızın arttığı bu dönemlerde bakir kalan doğal güzelliklere hasretiz. Belemedik Vadisi bu anlamda beklentilerimizi karşılıyor. Tabiat parkı kapsamında olan vadi; doğası, dağları, dağların arasından süzülen Çakıt Çayı, asırlık çınar ağaçları ve tren yolunun tarihi güzellikleri ile beş duyunuza hitap edecektir.

Her mevsim ayrı güzel demiştik. Yine de Belemedik Vadisinin en güzel hali mevsimlerin en romantiği sonbaharda ortaya çıkıyor. Görkemli çınar ağaçlarının dökülmeye başlayan sarı yaprakları ile görsel mutluluk yaşatıyor.

Tarih meraklılarını da unutmadık. 1904-1914 tarihleri arasında Alman İmparatorluğu ile II. Abdülhamit arasında imzalanan Hicaz-Bağdat demiryolu yapımı için kullanılması planlanan Toros Tünelleri, Pozantı Belediyesi tarafından turizme açılmıştır. Bununla birlikte I. Dünya Savaşı’nda bu mevkide görev yapan Alman askerlerinin mezarlarını ve kullandığı yapıları inceleyebilir, yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Aktiviteler

Aktiviteler

Trekking

Doğa yürüyüşü ile uğraşan birey ve toplulukların uğrak mekanıdır Belemedik Vadisi. Vadide 3 trekking rotası mevcut. En kısa rota 1 km olan Belemedik merkezi tarihi kalıntılar rotası. İkinci rota düşük zorluk derecesi ile 9 kilometrelik Pozantı-Belemedik rotası. Belemedik-Hacıkırı rotası ise en uzun rotadır. 20 km uzunluğunda olan bu parkur yer yer eğimli olmakla beraber demiryolu servis yolu geçişlerini ve tünelleri içermektedir. Yaklaşık 24 saati bulacak olan bu yolculuk sizi zaman tünelindeymişsiniz gibi hissettirebilir.

Kamp

Belemedik Vadisinde çadır kampı yapmak mümkün. Bölgede kampçıların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tuvalet gibi altyapılar mevcut.

Peki Belemedik Vadisi’nde neler yapabiliriz?

  • Tertemiz orman havasını içinize çekip, tüm stresten ve kötü enerjiden uzaklaşabilirsiniz.
  • Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirebilir, onları doğaya alıştırabilirsiniz. Böylece güzel anılar biriktirmiş olursunuz.
  • Piknik organizasyonları ile keyifli aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Asırlık çınar ağacının önünde, tren istasyonunda, Çakıt Çayının dibinde sosyal medya için kıskanılacak kareler yakalayabilirsiniz.
  • Ben tek başıma olacağım diyorsanız, güzel ve uzun bir yürüyüşün ardından sakinliğin, huzurun ve mis gibi havanın tadını çıkartıp kitabınızı okuyabilirsiniz.
  • Günümüzün son trendi olan dış mekân fotoğraf çekimleri için çiftler ve doğum öncesi albüm oluşturmak isteyenler bu güzel mekânı değerlendirebilir.
  • Profesyonel veya amatör olarak fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız ve yeni yerler arayışındaysanız Belemedik Vadisi sizlere doğanın tüm tonlarını ölümsüzleştirme imkânı sunacaktır.
  • En önemlisi doğa ile baş başa kalıp, kuş cıvıltıları ve uzaktan gelen çayın sesi ile rahatlayabilirsiniz.
  • Tüm bunları yaparken yanınıza atıştırmalık yiyecek ve içecek almayı ihmal etmeyin. Restoran arayışında olmayın.

Ulaşım

Her mevsim keyifle ziyaret edebileceğiniz Belemedik Vadisi Adana il merkezine 117 km, Pozantı’ya ise 9 km mesafede bulunmaktadır. Adana-Ankara tren yolu vadiden geçmekte olup, Belemedik Vadisinde istasyon bulunmaktadır. Özel araçla gitmek isteyenler tamamlanan yol yapım çalışmaları sayesinde rahatça ulaşım sağlayabilirler. Adana’dan kalkan günübirlik turlara da bakabilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz zor koşullarda hepimiz pandemiden sonra yapılacaklar listesi oluşturmaya başladık. Özlediğimiz çok insan, çok yer ve bu yıl için planladığımız birçok seyahat var. Belemedik Vadisi son birkaç yıldır Adana turizminde üst sıralarda yer alıyor. Bu yeryüzündeki cennet mekân için planınızı yapın derim.

 

Keyifli yolculuklar…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.