Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu

0 10

Vize işlemleri, ücret ve zaman olarak seyahat edeceklere büyük bir yük getiriyor. Fakat bazı ülkeler vizesiz seyahat etme konusunda oldukça başarılı. İşte dünyanın en güçlü pasaportlarına sahip ve vizesiz seyahat edebilen ülkeler.

Yaklaşık 126 milyonluk nüfusuyla her yıl dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçiyi kendisine çeken ada ülkesi Japonya, dünyanın en güçlü pasaportlarında bu yıl da birinciliği bırakmadı.

Geçtiğimiz yıl 190 ülkeyle 2.sırada yer alan Singapur bu sene 192 ülkeyle Japonya ile birinciliği paylaşıyor. Uzak Doğu’nun 63 adadan oluşan şehir devleti Singapur, küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen, zengin ekonomisi ile biliniyor.

Almanya ve Güney Kore, 190 ülkeye vizesiz seyahat ile 2.sırada yer alıyor. Finlandiya, İtalya, Lüksemburg ve İspanya ise 189 ülkeye vizesiz seyahat ederek listenin 3.sırasında bulunuyor.

Avusturya, İskandinav ülkelerinden olan Danimarka, 37 milyon nüfusuyla dünyada en fazla turist çeken ülkelerden Fransa, birbirinden güzel köyleri bulunan Hollanda ve İsveç dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında 4. sırada yer alıyor.

Dünyanın en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan İrlanda, 187 ülkeye vizesiz ve kolaylıkla seyahat edebiliyor. Bu özelliğiyle de 5.sırada kendisine yer ediniyor.

Avrupa’nın en batı ucu olan Portekiz vatandaşları tıpkı İrlanda gibi 187 ülkeyi vizesiz seyahat ediyor ve 5. Sırada yer alıyor.

Listenin 6.sırası ise oldukça kalabalık görünüyor. Belçika, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, Birleşik Krallık ve ABD 186 ülkeye vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip.

Bu ülkelerin hemen ardından 7.sıraya paylaşan 5 ülke daha bulunuyor. Avustralya, Kanada, Çekya, Yunanistan ve Malta ülkelerinin vatandaşları 185 ülkeye diledikleri gibi vizesiz gidebilirler.

Doğu Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olan Polonya, hem kültürü hem de doğası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Polonyalılar bu sene 23 ülkeye daha vizesiz seyahat hakkı elde ederek sayıyı 183’e çıkarmış görünüyor. Bu rakam ile Polonya 8.sırada yer alıyor.

Macaristan da 183 ülkeye vizesiz seyahat etme hakkına sahip ve 8.sırayı Polonya ile paylaşıyor.

Baltık ülkeleri içinde en güneydeki ve en büyüğü olan Litvanya, kelime anlamı olarak “yağmur ülkesi” anlamına gelmektedir. Yıllar geçtikçe ciddi bir nüfus düşüşü yaşayan ülkede, şimdilerde 2 milyon 600 bin kişi yaşıyor. Litvanya vatandaşları 182 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Bu da onları sıralamada 9. Yapıyor. Litvanya sırasını 5.5 milyonluk nüfusuyla Slovakya ile paylaşıyor.

Estonya, Letonya ve Slovenya, 181 ülkeye vizesiz seyahat ederek dünyanın en güçlü pasaportları listesinde 10. Sırada bulunuyor.

Türkiye, dünyanın en güçlü pasaportlar listesinde 50.sırada yer alıyor. Türk vatandaşları 110 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

Listenin son 10 sırasına gelecek olursak, 102.sırayı 3 ülkenin paylaştığını görüyoruz. 41 ülkeye vizesiz seyahat eden Lübnan, Sri Lanka ve Sudan oluyor.

Bangladeş, Kosova ve Libya ise 103. Sırada kendilerine yer buluyorlar. Bu üç ülkede 40 ülkeye vizesiz seyahat edebilme hakkına sahipler.

Dünyanın en ilginç ve en kapalı ülkelerinden biri olan Kuzey Kore, listenin 104.sırasında karşımıza çıkıyor. Turistlerin kendileri için belirlenmiş alanlar dışında fotoğraf çekimi yapamadığı, halkın gittiği marketlere giremediği ve oldukça katı kurallara sahip olan ülke vatandaşları, 39 ülkeye vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip.

Kuzey Kore’nin ardından gelen Nepal ve Filistin 37 ülkeye vizesiz gidebiliyor. Bu iki ülke de dünyanın en güçlü pasaportları listesinde 105.sırayı paylaşıyor.

16 milyonluk nüfuslu Afrika ülkesi Somali listenin 106.sırasında bulunuyor. Somali vatandaşları 34 ülkeye vizesiz seyahat hakkına sahip.

Orta Doğu’da bulunan Yemen, bir dönemin zengin ticaret ülkesi olarak biliniyordu. Şimdilerde ciddi ekonomik sorunlar yaşayan ülke, listenin 107. Sırasında kendine yer buluyor. Yemen 33 ülkeye vizesiz seyahat ediyor.

1947’de Hindistan’dan ayrılarak bağımsızlığını elde eden Pakistan, 220 milyonluk nüfusuyla da dikkat çekiyor. Pakistan, dünyanın en güçlü pasaportlar listesinde 108.sırada yer alıyor ve 31 ülkeye vizesiz seyahat etme hakkına sahip.

Pakistan’ı 109.sıra ve 29 ülkeye vizesiz seyahat ile Suriye takip ederken, 110.sırada 28 ülkeye vize almadan gidebilen Irak bulunuyor.

Afganistan ise 111. Sıra ile en sonda yer alıyor. Afganistan vatandaşları yalnızca 26 ülkeye vizesiz seyahat edebilme hakkına sahipler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.