Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Edirne Gezilecek Yerleri Nereleridir?

0 151

Edirne gezilecek yerleri, Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapan bu şehri daha yakından tanınmasını sağlıyor. Edirne tarihi ile ilgili dikkatleri üzerine çekerken doğası ve dokusu ile de kendine hayran bıraktırıyor. Marmara Bölgesi’nin nadide şehirlerinden biri olan şehir, Büyükşehirlerin taşlarından, hava kirliliğinden, dumanından ve araç trafiğinden sıkılanlar için hem huzur hem de kültür vaat ediyor

Cami ve Müzeleri ile Edirne Gezilecek Yerleri

Edirne; Büyük İskender, Bizans, Bizans ve Osmanlı gibi pek çok medeniyetlerin izlerini taşınıyor. Osmanlı İmparatorluğuna da başkent olan şehrin geçmişten gelen önemi günümüzde de hala sürüyor. Balkanların geçiş kapısı olan Edirne aynı zamanda Meriç ve Tunca nehirlerinin yanında olup Yunanistan’a da sınırdır.

Şehrin sınırlarında pek çok cami ve müzeler bulunuyor. Edirne gezilecek yerleri aşağıdaki gibidir:

1.     Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii görülmesi gereken mimari yapılardan birisidir. Eser, II. Selim döneminde padişaha ithafen yapılmıştır. Padişah rüyasında gördüklerinden yola çıkarak ihtişamlı bir cami yaptırmak istediği için bu görevi Mimar Sinan’a vermiş. 6 senede biten cami en az İstanbul’daki Ayasofya kadar ihtişamlı bir yapıdır.

2.     Eski Camii

1414 yılında Yıldırım Bayezid’in oğlu Emir Süleyman’ın isteği üzerine inşa edilen Eski Camii, dokuz kubbeye sahiptir. Caminin 2116 metrekarelik toplam alanı bulunuyor. Selimiye Camii ile komşu olan bu cami ayrıca hat sanatının örneklerini de barındırıyor.

3.     Muradiye Camii

Muradiye Camii, II. Murat’ın isteği üzerine yapılmıştır. 1436 yılında yapılan Muradiye Camii, dıştan sade yapılı olsa da iç mekân bakımından oldukça süslü duruyor. Padişahın gördüğü rüyaya istinaden Mevlevihane olarak yaptırılmış olsa da dervişlerin kavgası neden ile camiye dönüştürülmüştür.

4.     Edirne Büyük Sinagogu

Oldukça görkemli bir yapısı olan Edirne Büyük Sinagogu, görkemli yapısı ile dikkat çekiyor. Sinagogun yapılışı 1492 yıllarına dayandığı gibi Türkiye’nin en büyük sinagogu unvanını elinde bulunduruyor ayrıca sinagog, Avrupa’nın da en büyük üçüncü sinagogu oluyor. 1905 yılında yangında zarar gören kutsal yapı, II. Abdülhamit’in fermanı ile 1907 yılında yenileniyor.

5.     Sweti George Bulgar Kilisesi

Osmanlı İmparatorluğunun çok kültür ve dinliliğini yansıtan Sweti George Bulgar Kilisesi, 1880 yılından ibadete açıktır. Kilisenin çan kulesine çıkılması durumunda Selimiye Camii’nin de görülmesi mümkündür.

6.     Meriç Köprüsü

Edirne gezilecek yerleri arasında mutlaka görülmesi gereken yapılardan olan Meriç Köprüsünün yapımı 1847 yılında tamamlanmış ve Osmanlı döneminden günümüze kalan eserler arasında bulunuyor. Türkiye ve Yunanistan’ı birbirine bağlayan Meriç Köprüsünün manzarasının da kesinlikle görülmesi gerekiyor.

Edirne gezilecek yerleri arasında ayrıca güreşleri ile ünlü Kırkpınar, Şükrü Paşa Anıtı, Balkan Savaşı Müzesi ile Edirne Kent Müzesi ve Balkan Şehitliği de yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.