Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Gaziantep Gezilecek Yerleri Nereleridir?

0 168

Gaziantep gezilecek yerleri, bu şehrin köklü geçmişine de uyuyor. Tarihi yapılarının çoğunlukta olduğu bir şehir olup pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Gaziantep, taş zeminli dar sokakları ile ünlü olup şehirde sürekli bakırcıların sesi duyuluyor. Her medeniyet kendi mimarisi ile eserler bırakmış ve ne kadar zaman geçse de bu eserler iyi korunarak bugünlere gelmiştir.

Pek Çok Medeniyet Görmüş Gaziantep Gezilecek Yerleri

Pek Çok Medeniyet Görmüş Gaziantep Gezilecek Yerleri

Gaziantep; çeşitli müzeleri, tarihi yapıları ve eşsiz mutfak kültürü ile her geçen gün daha fazla yerli ve yabancı turist tarafından tanınıyor. Günümüzün lezzetleri dâhil eski zamanlara ait lezzetler ve ev yapımı tadılacak pek çok lezzetin barındırıldığı şehir, turistik anlamda pek çok şey vaat ediyor.

Gaziantep’e varmadan önce kapsamlı bir araştırma yapıp bir gezi planlamasının yapılması ve bu planlamada bir de yerli rehberin bulunması ile şehir daha yakından tanınabiliyor. Gaziantep gezilecek yerler listesi aşağıdaki gibidir:

1.     Tarihi Antep Evleri

Bir şehri tanımak için şehrin sokaklarında yürümek en iyi fikirdir. Tarihi Antep Evleri, Gaziantep’in dar sokaklarında karşılaşılacak yerlerden birisi oluyor. Bu evlerin çoğu yüksek duvarların arkasında kalır ve kalabalık sokaklardan kendini soyutlayarak geniş avlulardan oluşuyor. Dış cepheleri metal ile kaplı bu evler aynı zamanda köşklü ev olarak da biliniyor.

2.     Bakırcılar Çarşısı

Eski Saray Caddesi’nde bulunan Bakırcılar Çarşısı, eski yapılardan biri olup 500 yıldır misafirlerine hizmet veriyor. Pek çok bakır ustaları ile dolu olan çarşı sabahın erken saatlerinde üretime başlıyor. Çarşı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulmuş olup önemli bir ticaret hacmine sahipti. Çarşıda hem bakır üretimi hem de satışı gerçekleşiyor.

3.     Bedestenler

Alışveriş merkezi anlamına gelen Bedesten, Osmanlı döneminin ticaret alanlarından biriydi. Gaziantep’te 5 adet bedesten yapılmış olsa da günümüze kadar varlığını sürdüren Kemikli ve Zincirli Bedestenleri olmuştur.

4.     Zeugma Antik Kenti

Gaziantep gezilecek yerleri arasında bulunan Zeugma Antik Kenti, tarihi yapılardan en önemlilerinden birisidir. Belkıs Köyü’nün yakınında bulunan yedi tepenin üzerinde bulunur. 21.000 dekarlık bir alana yayılan kent, Büyük İskender döneminde inşa edilmiştir. Zeugma kenti, karşısında bulunan Apameia kenti ile köprü kullanılarak birbirine bağlanmıştır.

5.     Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Müzesi, 2011 yılında kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana misafirlerini ağırlıyor. Gaziantep’in sembollerinden biri olan müzenin ismi Zeugma Antik Kenti’nden gelir ve Dünyanın bilinen 2. büyük mozaik müzesidir.

6.     Gaziantep Kalesi

Gaziantep gezilecek yerleri arasında olan Gaziantep Kalesi, Alleben Deresi’nin güneyindeki tepeye kurulmuştur. Kalenin hangi tarihte ve hangi imparatorluk tarafından yapıldığı bilinmediği için kale hakkında pek çok efsane bulunuyor. 6000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen kalenin Kalkolitik dönemde yapıldığı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.