Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Isparta da Ne Yenir, Nereye Gidilir?

0 209

Isparta, ülkemizin iç Anadolu bölgesinde yer alan güzide şehirlerinden biri olarak bilinmektedir. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bu şehir, tarihi yapısının yanı sıra müthiş mutfağı ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Peki, Isparta da ne yenir, nereye gidilir? Dilerseniz, yerli ve yabancı turistleri tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını gelin ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

Isparta Nerede?

Isparta Nerede?

Ülkemizin buram buram tarih kokan şehirlerinden biri olan Isparta, İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. 8.933 Kilometre yüz ölçümüne sahip olan bu şehrin nüfusu ise 258,375 olarak açıklanmıştır.

Isparta, ulaşım yönünden de oldukça dikkat çeken şehirlerimizden biri olarak kabul edilmektedir. Şehre gelmek isteyen ziyaretçiler hem karayolunu hem havayolunu hem de demiryolunu kullanabilmektedir. Peki hem tarihi dokusu hem de ulaşım imkanlarıyla örnek şehirlerimizden biri olan Isparta da ne yenir?

Isparta da Ne Yenir, Hangi Yemekleri Meşhurdur?

Isparta da ne yenir sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Oldukça geniş bir mutfağa sahip olan şehrin hemen hemen her yerinde son derece kaliteli restoranlar bulunmaktadır.

Son derece zengin bir mutfağa sahip olan bu şehre geldiğinizde mutlaka Tandır Kebabı, Yoğurtlu Et, Sazan Dolması, Fırın Kebabı, Banak, Top Tarhana, Oğmaç Çorbası, İrmik Çorbası, Gül Çayı ve Gül Lokumu gibi lezzetleri denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Isparta da Nereye Gidilir?

Isparta, sadece yöresel mutfağı ile değil aynı zamanda tarihi dokusuyla da ön plana çıkan şehirlerimizden biri olarak kabul edilmektedir. İşte, Isparta gezip görebileceğiniz muhteşem yerler;

1.     Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü, Isparta şehrinin en gözde bölgelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olan bu göl, muhteşem plajları ve eşsiz manzarası ile göz kamaştırmaktadır.

2.     Davraz Dağı

Davraz Dağı, İç Anadolu Bölgesinin en popüler yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Her yıl milyonlarca turistti ağırlayan bu bölge, kış sporları için oldukça idealdir. Kış sporlarının yanı sıra Davraz Dağında uzun doğa yürüyüşleri ve yamaç paraşütü de yapılabilmektedir.

3.     Adada Antik Kenti

Isparta ilinin il sınırları içerisinde yer alan Adada Antik Kenti, her yıl milyonlarca turistti ağırlamaktadır. Son derece popüler olan bu antik kentte anıt mezarlar, antik bir tiyatro (3.000 Kişilik), tapınaklar ve anıtsal bir çeşme bulunmaktadır.

4.     Zindan Mağarası

Isparta ilinin, Aksu ilçesinde bulunan Zindan Mağarası bölgenin en çok turist çeken yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 765 Metre derinliğe sahip olan bu mağara, Roma döneminde özel olarak inşa edilmiştir.

5.     Isparta Lavanta Bahçeleri

Isparta da gezip görebileceğiniz yerler arasında lavanta bahçeleri de bulunuyor. Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu bahçelerde muhteşem fotoğraflar çekilebilir ve bu bahçeleri rahatlıkla gezebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.