Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Kış tatili için Türkiye’deki en keyifli rotalar

0 35

Türkiye birbirinden etkileyici güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Gündelik hayatın yorucu temposundan uzaklaşarak hem dinlenmek hem de keyifli vakit geçirmek isteyenler için işte en güzel kış tatili rotaları…

1- Bursa / Uludağ

Kış tatili denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Uludağ, canlı atmosferi ve kaliteli tesisleri sayesinde kışın gezilebilecek en güzel yerlerden biri. Ülkenin en popüler kayak pistine sahip. Günübirlik tatil yapmak isteyenler için tatil merkezinde konaklanabilecek ve kayak takımı kiralayabilecek tesisler de bulunuyor. Çok sayıda teleferik ve telesiyejin bulunduğu Uludağ’da doğanın karla kaplı güzellikleri de görülebilir.

2- Nevşehir / Kapadokya

Ürgüp, Göreme ve Avanos gibi tarihi ve doğal güzellik alanlarına da yakınlığıyla bilinen turizm merkezi peribacalarına düşen karlar sayesinde eşsiz bir görünüme sahip oluyor.

3- Kayseri / Erciyes

Özellikle kayak yapmak isteyenler için kış tatilinin önemli merkezlerinden biri de Erciyes. Tempolu günlere kısa bir mola vermek ve kalabalıktan uzaklaşmak için bu kış Kayseri’de zaman geçirilebilir.

4- Erzurum / Palandöken

Palandöken kayak turizminin en ideal adreslerinden biri. 3 bin 185 metre rakımlı bölge uzun ve dikey kayak pistleriyle ünlü. 12 km uzunluğunda kayak pistlerine sahip olan Palandöken’de kolaydan zora seçebilecek pistler de mevcut.

5- Kars / Sarıkamış

Sarıkamış kayak pistleriyle ünlü. Karın kristal şeklinde yağdığı Sarıkamış’ta pistler haricinde gezilecek çok sayıda tarihi mekan da bulunuyor.

6- Karabük / Safranbolu

Tarihi Osmanlı evleriyle ünlü olan Safranbolu aynı zamanda müze kent olarak nitelendiriliyor. Şehir yüzlerce yıllık tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor.

7- Mardin

Kış aylarında sert bir soğuğu olan Mardin kahverengi taş evlerine düşen karlar sayesinde eşşiz manzaralar sunar. Eski Mardin’de yer alan evleri ve sokaklarıyla kültür turizmi yapılabilir.

8- Çankırı / Ilgaz

Kastamonu ve Çankırı sınırında bulunan Ilgaz da görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri. Çok sayıda endemik türün görüldüğü Ilgaz’da kış sporları da yapılabilir.

9- Rize / Ayder Yaylası

Doğa tatili severler için yazın uğrak bir mekan olan Ayder Yaylası kış aylarında da kaplıcaları için ziyaret edilebilir. 55-60 derece sıcaklığa ve şifalı özelliğe sahip kaplıca sularının birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Karla kaplı olan asırlık çamlar eşliğinde geleneksel Karadeniz evleri de gezilebilir.

10- Bolu / Yedigöller

Dünya Koruma Birliği altına alınan Yedigöller Milli Parkı çok sayıda canlıya ev sahipliği yapıyor. Toprak kaymaları sonucu oluşan yedi adet gölün bulunduğu milli parkta el yapımı köprülere sahip çok sayıda akarsu bulunuyor.

11- Bolu / Abant Gölü

Doğa turizmi amaçlayan kişiler için birebir olan Abant, buz tutan gölü, beyaza bürünen çam ağaçlarıyla kış aylarının caziber merkezlerinden biri.

12- Trabzon / Uzungöl

Manzarasıyla ziyaretçileri mest eden Uzungöl’de, spa merkezleri, sıcak havuzlar ve Türk hamamları bulunuyor. En çok talep gören kış sporu ise Kaçkar Dağları’nda da yapılan ‘heliski’dir.

13- Sakarya / Sapanca Gölü

Sakarya’da yer alan Sapanca kışın gidilecek yerler arasında bulunuyor. Sapanca çevresi ve Sapanca gölü sizlere harika doğası ile kış ayında tatil yapmayı sevenler için huzur dolu bir tatil ve gezi sunabilir.

14- Kocaeli / Kartepe

Türkiye’deki sayılı kayak merkezlerinden biri olan Kartepe, kış sporları için oldukça elverişli. Kayak sporları dışında doğa yürüyüşü, dağcılık ve safari turları gibi aktiviteler gerçekleştiriliyor.

15- Yalova

Kaplıca turizminin en meşhur olduğu yerlerden biri de Yalova. Bu yönüyle kış turizmi için oldukça iyi bir alternatif.

16- Afyonkarahisar

Kış aylarının vazgeçilmez aktivitelerinden biri olan kaplıcalar soğuk aylarda yıpranan vücudu dinlendirmek için birebir. Afyonkarahisar’da güzel bir kaplıca tatiliyle dinlenilebilir.

17- Bolu / Kartalkaya

Doğal güzellikleriyle ünlü olan Bolu’nun bir diğer kış turizmi merkezi de Kartalkaya. Kayak pistleriyle meşhur bölgenin, büyük kentlere yakın olması sebebiyle de çok tercih ediliyor.

18- Kocaeli / Maşukiye

Sapanca’nın kıyısında, Kartepe’nin eteklerinde yer alan Maşukiye doğayla baş başa bir tatil geçirmek için en uygun yerlerden biri.

19- Muğla / Saklıkent

Her mevsim ziyaret edilebilecek yerlerden biri olan Saklıkent kış aylarında kayak turizmiyle dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.