Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Likya Yolu Nerede Başlıyor?

0 429

Likya yolu nerede başlıyor yürümeyi seven ve yürüyerek gezmek isteyen kişilerin sıkça sorduğu sorulardan biridir. Likya yolu yürüyüşçülere eşsiz manzaralar sunmaktadır. Mavi ve yeşilin her tonunu bulabileceğiniz yolda kendinizle ve doğayla baş başa kalabilirsiniz. Ayrıca yürümek istediğiniz yol dünyanın en iyi 10 yürüyüş rotası içerisinde yer almaktadır.

Likya yolu, eski zamanlarda Likya uygarlığının ticaretini yapabilmesi amacıyla oluşturulmuş bir yoldur. Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlayan yol Antalya’nın Geyikbayırı yerinde sonlanmaktadır. Tarih ve doğayla iç içe yürüyebileceğiniz bu yolda deniz manzaraları da size eşlik etmektedir. Likya yolu ölmeden önce yapılacak listesine muhakkak eklemeniz gereken yerlerden biridir.

Likya Yolu Nerede Bitiyor?

Likya yolu nerede biteceğini oluşturduğunuz rotanıza göre belirleyebilirsiniz. Birden fazla bitiş çizgisi olan yolda önemli olan sizin kaç gün yürüyüş yapacak olmanızdır. Belirlediğiniz rotanın nerede başlayıp nerede biteceğine karar vermeniz planlı programlı bir yürüyüş için gerekli olan ilk adımdır. Bu yolculuğu Fethiye’den başlayıp Patara’da bitirmeniz, tercihinize göre Kaş’tan başlayıp Çıralı’da bitirmeniz mümkündür.

Doğaseverler için oluşturulmuş olan Likya yolu haritası çok önemli bir kaynaktır. Likya yolu haritasını telefonunuza indirmeniz mümkündür. İnternet çekmeyen yerlerde bile çalışan uygulama sayesinde gideceğiniz yollarla ilgili detaylı bilgi edinebilir ve bu yerlerin fotoğrafını görebilirsiniz. Ayrıca kitapçılarda kolaylıkla bulabileceğiniz “Likya Yolu” adlı kitaptan bilgi edinmeniz mümkündür.

Likya Yolu Kaç Gün Sürüyor?

Likya yolu turu yapmak isteyen yürüyüş severler için yolun tamamını bilmek çok önemlidir. Olumsuz durumlarla karşılaşmamak için yolun uzunluğuna göre plan yapmalı, yanınıza yetecek kadar eşya almanız gerekmektedir. Likya yolu Fethiye’den Antalya’ya kadar toplam 540 kilometre uzunluğunda bir yoldur. Peki, bu uzun Likya yolu kaç gün sürer?

Günlük yürümenize bağlı olarak gün sayısı da ona göre değişmektedir. Likya yolunu başından sonuna kadar yürümek isteyenler günde ortalama 25 kilometre yürüyüş yaparak bu yolu 21 günde bitirebilir. Tabii yürüyüş durumunuza göre bu keyifli yolcuğu uzatmakta sizin elinizdedir. Yolculuk boyunca edineceğiniz deneyimler sizi yolculuk sonunda bilge bir kişi yapar.

Likya Yolunu Yürümek İsteyenlere Öneriler

Likya Yolunu Yürümek İsteyenlere Öneriler

Bu muhteşem yolculuğu tatmak isteyenler programını önceden planlamalı ve Likya yolu nerede başlıyor nerede bitiyor gibi bilgiler edinmelidir. Bu deneyimi ilk defa tadacak olanlar, kısa etaplar seçerek rota oluşturmanız tavsiye edilir. Daha uzun süren yürüyüş yolları seçecekseniz kendi çadırınızda veya yol üzerinde bulunan otel ve pansiyonlarda kalabilmeniz mümkündür.

Likya yolunda yürüyüş yapmak için bahar ayları tercih edilmelidir. Yol boyunca göreceğiniz kırmızı ve beyaz çizgiler rotanızdan çıkmamanıza yardımcı olur. Yürüyüş için çanta hazırlamalı ve fazla ağır olmaması için önemli eşyalar alınmalıdır. İlk yardım çantası ve su geçirmez kıyafetler, pusula, düdük, çakı gibi eşyalarda çantanızda bulunması gereken önemli eşyalardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.