Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Marmarisin Meşhur Koyları

Marmarisin Meşhur Koyları

0 195

Marmarisin meşhur koyları, Turunç, Amos, Baklabükü, Çiftlik, Bördübet olarak bilinirler. Bu koylar muhteşem doğa manzaralarına sahiplerdir. Koylar hakkında detaylı bilgileri alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Marmariste Gezip Görebileceğiniz Muhteşem Koylar

Marmariste Gezip Görebileceğiniz Muhteşem Koylar

1. Turunç Koyu

Turunç Koyu, Marmaris’in en güzel plajlarından birine ve mavi bayraklı kıyıya sahip olan koydur. Günübirlik tekne seyahatlerine katılım sağlanabilecek Turunç koyunda, yakın kasabalar içinde balıkçılık sporu ile ilgilenmek mümkündür. Denize girmek, güneşlenmek ve doğada gezintiye çıkmak için muhteşem bir alan olan bu koyda, sabah saatlerinde denizin en berrak hali deneyimlenir. Turunç koyuna kara yolu ile ulaşım sağlanırken yollarda yer alan turunç ağaçları ve mis kokuları dikkati çeker. Buraya yapılan ziyaretlerde alana 1 saat uzaklıkta yer alan Amos Antik Kenti’de ziyaret edilebilir. Su sporları, trekking ve dalış ile ilgilenmek isteyen tatilciler için ideal merkez Turunç Koyu’dur.

2. Amos Koyu

Marmarisin meşhur koyları arasından Amos Koyu, Turunç koyu ile Kumlubük arasında konumlanmıştır. Marmaris’in Akvaryum Koy seçenekleri arasında yer alır. Renkli taşları, berrak denizi ve balık popülasyonu ile dikkat çeker. Bu alana toplu taşıma imkanı bulunmazken özel araçlar veya Turunç’tan kalkan tekneler ile ulaşım sağlamak gerekir. Kıyı şeridi içinde ise; Amos Antik Kentine ait kalıntılar bulunur. Plaj şeridinde birçok aktiviteye katılırken tarihi miraslarla iç içe zaman geçirilir. Bu alanda market veya restoran noktalarının bulunmamasına bağlı, yolculuk yapılırken yakın kasabalardan ihtiyaçlar temin edilir.

3. Baklabükü Koyu

Baklabükü Koyu, Marmaris’in turkuaz deniz rengini en iyi şekilde yansıtan koylardan biridir. Koy içinde çam ve zeytin ağaçları bulunur. Yeşil ve mavinin buluştuğu noktada doğa yürüyüşü yapmak mümkündür. Teknelerin uğramaması sebebi ile sakin bir tatil günü geçirmek isteyenler için en ideal koydur. Parlak kumlu plajının hemen arkasından başlayan yeşil bitki örtüsü ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakır.

4. Çiftlik Koyu

Çiftlik Koyu, Marmaris’in sakin Çiftlik plajını içinde barındıran tekne vasıtasıyla veya özel araçlar ulaşım sağlanabilen koydur. Çevresinde konumlanmış ev sayısının az olmasına bağlı olarak, geçmişten bu güne korunmuş bir alandır. Ilık ve berrak suyu ile ünlü olan koyun açıklarında ise bir adet ada bulunur. Koy çevresinde bulunan restoranlarda öğlen yemeği ve sabah kahvaltısı yapmak mümkündür. Gün batımının nefis bir şekilde izlendiği bu koy, ada manzarasının etkisi ile fantastik bir görünüme bürünür. Halk plajı bölümünde ise şezlonglardan ücretsiz yararlanılır.

5. Bördübet Koyu

Bördübet Koyu, İngilizlerin bu alanda bulunana kuş çeşitliğini fark etmeleri üzerine geçmişte ‘’ bird’s bed’’ olarak adlandırılan koydur. Gökova Körfezinde konumlanmıştır. Berrak suyu, çam ormanları ile çevrili konumu, onu en dikkat çekici koylar arasına sokar. Koya en yakın alanlarda butik otellerde veya kamp bölgelerinde konaklamak mümkündür. Marmarisin meşhur koyları arasındaki Bördübet’i sadece günü birlik değil birkaç günlük süre kapsamında ziyaret edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.