Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Sanal Müze Nedir? Nasıl Gezilir?

0 707

Sanal müze, son zamanlarda hayatımıza girmiş olan bir tabir. Her ne kadar önceden de hayatımıza bulunuyor olsa da içinde bulunduğumuz dönem kadar büyük bir ilgi ile karşılanmıyordu.

Sanal müzelerin amaçları oturduğunuz yerden tarihinizi araştırabilmeniz. Fiziksel olarak bir müzeyi ziyaret etmiş gibi gezebileceğiniz sanal müzelerde her bir detaya teker teker bakma şansınız bulunuyor.

Kültür ve turizm bakanlığı tarafından Pandemi döneminin de gelmesi ile birlikte daha da geliştirilen bu sanal turlar tamamen ücretsiz olarak kullanıma açılmış durumda. Her ne kadar tamamen ücretsiz kullanımlar sunuluyor olsa da bazı müzeler için halen sanal bilet almak gerekiyor.

Sanal Müze Nedir?

Sanal Müze Nedir?

Sanal müze nedir? Sanal müzeler oturduğunuz yerden tarihi araştırma imkânı veren gelişmiş teknoloji ürünüdür.

Oturduğunuz yerden bilgisayarınızdan, telefonunuzdan ve hatta televizyonunuzdan müze gezmek mümkün durumda. Her ne kadar sadece fotoğraflara bakacakmışsınız gibi bir izlenim veriyor olsa da durum böyle değildir.

Özel kameralar sayesinde sanal müzeler oluşturulmakta. Gezilme ihtimali olan alanlar 360 derece çekim yapabilen kameralar sayesinde daha önceden çekilmekte. Bu çekimleri internet üzerinden kendiniz manuel olarak gezebilmektesiniz.

Çalışma mantığı olarak Google haritalarda olan Street view özelliği örnek gösterilebilir. Fark olarak sokakta değil, tarihi eserlerin yer aldığı müzelerde geziyorsunuz. Gezi sırasında istediğiniz kadar bir alanda bekleme ve zoom yaparak bütün detaylara bakma şansınız bulunuyor

Sanal Müze Gezisi Nasıl Yapılır?

Sanal müze gezisi nasıl yapılır? Sanal müzeler hakkında bazı bilgileri sunduk. Peki, oturduğunuz yerden. Aileniz ile birlikte sanal müzeleri nasıl gezebilirsiniz.

Öncelikle bunu yapabilmek için bir bilgisayara, telefona veya bir televizyona ihtiyacınız var. Sonrasında ise doğru şekilde çalışan bir internet bağlantısı. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra adımları izlemeye başlayabilirsiniz.

  • Güncel internet tarayıcınızı açın.
  • Buraya tıklayarak kültür ve turizm bakanlığının web sitesine gidin.
  • Açılan sayfa üzerinden gezmek istediğiniz müzeyi bulun.
  • Bulduğunuz müzenin üzerine tıklayın.
  • İnternet hızınıza bağlı olarak ortalama 1 dk. kadar sürecek bir yüklenme ekranı ile karşılaşacaksınız.
  • Yüklenme ekranının tamamlanarak kaybolmasını bekleyin.
  • Yüklenme sonrasında Mouse veya dokunma özellikleri ile gezebileceğiniz bir müze ile karşılaşacaksınız.

Açılan sanal müze alanında istediğiniz kadar zaman geçirebilir ve orada bulunan her şeye istediğiniz kadar detaylı şekilde bakabilirsiniz. Tarihi eserlerin üzerine geldiğiniz zaman hakkında detaylı metinler sunan bir kutucuk görebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.