Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Türkiye Termal Turizmi

0 160

Türkiye termal turizmi incelendiğinde Türkiye’nin en iyi 7. Ülke sıralamasında yer aldığı görülür. Türkiye termal turizm’de yakaladığı bu başarıyı termal su zenginliğine borçludur. Özellikle Roma, Osmanlı dönemlerinden bu yana halen kullanılmaya devam eden kaplıcalar ve hamamlar termal turizmin önemli elemanlarıdır. Bu kaplıcalar arasında listenin ilk sıralarını tutan Kozaklı, Kurşunlu, Yoncalı, Haymana kaplıcalarına yakından bakalım!

Türkiye Termal Turizmi Merkezleri

Termal Turizm Merkezleri

1. Kozaklı Kaplıcaları

Kozaklı Kaplıcaları, Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde bulunur. Türkiye’nin tam ortasında yer alan bu kaplıcalar, Sodyum ve kalsiyum bakımından zengin bir su yapısına sahiplerdir. Yerin en derin bölgelerinden yüzeye ulaşan su, 93 derece sıcaklığa sahiptir. Kozaklı Kaplıcalarına ziyaret eden tatilciler en yakın konumda bulunan Kapadokya ve Erciyes Kayak Merkezini de rahatlıkla ziyaret etmeye giderler.

Kozaklı Kaplıcasına ulaşım için Nevşehir’e 85 km uzaklıkta yer alan Kozaklıya yolculuk yapılmalıdır. Uçak yolculuğu kapsamında, ekonomik uçuş seçenekleri ile Kozaklı ilçesine direk olarak varış sağlamak mümkündür.

2. Kurşunlu Kaplıcaları

Türkiye termal turizmi açısından önem taşıyan Kurşunlu Kaplıcaları, Manisa’da yer alan Salihli ilçesinde bulunur. İnsanların dikkatini çeken doğa manzarası içinde konumlanan kaplıca tesisleri, her yıl turist akınına uğrarlar. Sıcaklığı ve yaralı mineralleri içeren su yapısı sayesinde birden fazla rahatsızlığa ve eklem ağrılarına şifa olan kaplıca, en iyiler arasında yer alır.

Ulaşım için uçak yolculuğu ile ilk olarak İzmir’e varış sağlanır. Bu alandan karayolu ile Manisa merkeze ardından 65 km uzaklıktaki Kurşunlu Kaplıcalarına gidilir.

3. Yoncalı Kaplıcaları

Yoncalı Kaplıcaları, Kütahya’da yer alırlar. Fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemlerinden yararlananların gitmesi önerilen bir alandır. Kaplıcanın geçmişi ise Selçuklu dönemine kadar uzanmaktadır. Doğal suyu, kükürt, kalsiyum, magnezyum açısından zengin olan kaplıca, spor rahtsızlıklarına, kireçlenmeye, eklem romatizmalarına iyi gelir. Travmatik ağrılar için etkili olan kaplıca, cilt güzelliği sağlar.

Kaplıcaya ulaşım için ilk olarak Kütahya’ya bağlı bulunan Yoncalı Mahallesine gidilmelidir. Bu alan kent merkezinden sadece 16 km uzaklıktadır. Merkezden kullanılan toplu taşıma araçları ile kaplıca önüne ulaşım sağlamak mümkündür.

4. Haymana Kaplıcaları

Türkiye termal turizmi açısından önem teşkil eden Haymana Kaplıcaları, Ankara’da bulunur. Tüm dünyanın önemli şifa kaynakları arasında yer alan kaplıca, Türkiye’nin en iyi termal suyu olarak bilinir. Bizans, Osmanlı, Selçuklu, Roma döneminde de kullanılan ve şifa bulunana bu kaplıca, magnezyum açısından zengindir.

Suyunda yer alan diğer yararlı mineraller, sodyum ve bikarbonat olarak bilinir. Sadece eklem rahatsızları içinde değil birçok farklı hastalık için iyi geldiği uzmanlarca belirtilir. Kaplıcaya ulaşım için uçak veya karayolu yolculuğu ile Ankara’ya varış sağlanmalıdır. Merkezden Ankara’nın güneyindeki Haymanaya giden minibüsler kullanılarak veya özel araç tercih edilerek kaplıcaya gidilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.