Gezi Tayfası gezi tatil görülecek yerler

Urfa’nın neyi meşhur? Urfa’da ne Yenir?

0 213

Tarihi dokusuyla, şahane mutfağıyla Güneydoğu Anadolu’da gönüllere taht kuran Urfa! Pek çok medeniyete, Erech, Urhei, Orhayi, Ruhha, Edessa(suyu bol) gibi farklı isimlere, peygamberlere, tarihi izlere ev sahipliği yapan Urfa; Milli Mücadele döneminde kadınıyla erkeğiyle gösterdiği başarılardan dolayı 1984 yılında Şanlı unvanını alarak Şanlıurfa olmuştur. Yerli ve yabancı turistleri, lezzetli mutfağıyla ve farklı medeniyetlerden kalan çok çeşitli paha biçilemez tarihi eserleri ile kendine çekmektedir. Şehre gelenler için harika bir atmosferi olan, doğanın içinde gizemli tarihi ve ağızda unutulmayacak tatları ile Urfa sizlerle!

Urfa’nın neyi meşhur?

Urfa’nın neyi meşhur?

Urfa’nın neyi meşhur? Sorusunu en güzel cevaplarla sizlerle yazımızda paylaşıyoruz. Gezilecek yerlerin ve tadılacak lezzetlerin oldukça fazla olduğu şehrin meşhurları:

Balıklı Göl (Halil-ür Rahman ve  Ayn-ı Zeliha Gölü)

Uzaktan bakıldığında panoramik doğal akvaryum görüntüsü ile gelenleri büyüleyen göl; Hz. İbrahim Peygamber’in, halka ve Nemrut’a tek Tanrı dinini anlatması sonucu Nemrut tarafından kaleden ateşe atıldığı yerdir.  Allah’ın emriyle ateş suya, odunlar balığa dönüşerek ortalık güllük gülistanlık olur. Nemrut’un kızı Zeliha, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığını görünce kendisini ateşe atar ve bugünkü Ayn-ı Zeliha Gölü de böyle oluşmuştur.

Yılın tüm mevsimlerinde ziyaretçisi eksik olmayan bu bölgede üç semavi din için kutsal olan Hz. İbrahim’in dünyaya geldiği yer, buradaki mağara da bulunmaktadır.

Harran

Urfa’da başlı başına bir medeniyet olan Harran, Medeniyetlerin Doğduğu ve Buluştuğu yer anlamına gelmektedir. Asurlu ticaret kolonilerin işlek caddesi haline gelmiştir. Geniş bir coğrafi alana hakim olan Harran’da; birçok medeniyet izlerini taşıyan ve kazıda çıkan eserleri müzede sergilenen Harran Höyüğü, Harran Kalesi, dünyanın ilk Üniversitesi ve bilim adamlarının bulunduğu ilim irfan yuvası olan Harran Üniversitesi, Harran deyince akla gelen Kümbet Evler, Harran Ulu Cami ve bunlar gibi eserler mevcuttur. Gezi esnasında birbirine çok da uzak olmayan bu mekanları görmeniz mümkündür.

Göbeklitepe

Urfa’nın neyi meşhur sorusuna verilecek en güzel cevaplardan biri de ve aynı zamanda dünyada da birçok bilgiyi belgelerle yeniden yazacak Göbeklitepe! 2019 “Göbeklitepe” yılı ilan edildi ve mevcut yerleşik yaşamla ilgili bilgileri alt üst eden bilgiler gündeme gelmiştir. Birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bu yer, bilinen en eski tarihi eserlerden daha eski kalıntılar bulunarak ve dünyada ilk tapınak Göbeklitepe Tapınağı olarak belgelere geçmiştir.

Halfeti

Suların ve tarihin iç içe geçtiği muhteşem bir yer. Tekne turlarıyla sular altında kalan tarihi eserleri görmek mümkündür. Birecik barajı suları altında kalan ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış mekan, aynı zaman da birçok tarihi eseri bünyesinde bulundurmaktadır. Suların altında kalmasıyla daha çok ilgi odağı haline gelmiştir.

Urfa’da ne Yenir?

Urfa’da ne yenir? Sorusuna yemek çeşitliliği ve ağızlarda bıraktığı lezzetlerle meşhur olan Urfa yemek listesini sizler için hazırladık!

  • Urfa Kebabı
  • Patlıcan Kebabı
  • Kuzu Ciğer
  • Keme Kebabı
  • Çiğ köfte
  • Haşhaş Kebabı
  • Şanlıurfa kahve

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.